Asya Derya

Asya Derya

Yazarın Tüm Yazıları >

Mardin “Güneş, Şems, Roj, Sun, Şemso” Açık Hava Sineması

A+A-

Tarihsel gelişim içinde, onlarca uygarlığa ve onlarca değişik din, dil ve mezhebe ev sahipliği yapmış olan Mardin geçmişte nasılsa şimdi de aynı hoşgörüde. Birbirinden farklı bu kültürler, sevgi ve tahammülü bir potada harmanlayarak ve farklılıklarını koruyarak binlerce yıl bir arada ve dayanışma içinde yaşamasını bilmişler.

Mardin’nin farklı kimliği,  elbette kimlik farklarını görmemek mümkün değil. Telaffuz edilen sözcükler, tek bir dilin sözcükleri değiller ama şehrin her köşesinde konuşulan dillerden dökülen sözcükler insanı başka âlemlere götürüyor. Bu ahenkle sürüklenip gitmek, ayrıcalıklı bir yaşam demek ve bu bütünün parçası olmak farkındalık yaratıyor…

Yüzyılların yorgunluğu, şehri ölümsüzleştirmiş olmalı ki, Mezopotamya’ya mağrur mağrur bakan kentin dinç yaşlıları gibi safran rengindeki gün ışığı, gecenin lacivert tonları şehri ilahlaştırıyor.

Şehrin içinde en derin izleri taşıyan,  birbiriyle kesişen ve insanları hava şartlarından koruyan Abbaralar. Şehrin doğası gibi hem her yolla kesişiyor, hem herkesi havanın durumu ne olursa olsun koruyordu.

İşte bu abbaralar içinden köhne, bitkin, hüzünlü ama hala ayakta dar sokaklarına, camisinden kilisesine iki adım misali geçerken taşın renkten renge büründüğü Mardin’e açık hava sineması yakışırdı.

Bu düşünceden yola çıkan sanatseverlerin, çalışmalarını hızlandırmasının sebeplerinden biri de hiç kuşkusuz 12 Eylül olmalıydı. Çünkü 12 Eylül öncesi 9 kapalı ve açık hava sineması bulunan “Mardin” bunu hak ediyordu…

 “My City” projesiyle gerçekleşen, sinemanın tüm hakları “British Concul” tarafından Mardin Sinema Derneği’ne devredilmesiyle, 2010 yılından bu yana gösterimler yapılıyor.  Açık hava sinemasının takvimi Mayıs ayından başlayarak, Ekim ayı ortasına kadar tamamen ücretsiz olmak üzere halka hizmet vermekte. Ayrıca Mardin Sinema Derneği’nin bünyesindeki Açık Hava Sineması bir sivil toplum kuruluşu olarak da etkinlikler oluşturmaya devam ediyor.

 
Görüntünün olası içeriği: köprü ve açık hava
Önceki ve Sonraki Yazılar